Brýle - jak vybrat ty správné?

Je nezbytné, abyste vy rodiče chápali nutnost brýlové korekce u svého dítěte a usnadnili přijetí brýlí dítětem svým pozitivním postojem. Řekněte svému dítěti: "Hurá, jdeme vybrat brýle a vybereme Ti takové, které Ti budou slušet a budeš se v nich dobře cítit."

Někteří rodiče se obávají, že pokud jejich dítě začne nosit brýle, už bez nich neuvidí. Ve skutečnosti objektivně dítě bez brýlí nevidí hůře než předtím, jen má možnost subjektivně porovnat vidění s korekcí a bez ní.
Se správným výběrem brýlové obruby by měl rodičům kvalifikovaně poradit oční optik. Pokud to věk dítěte umožňuje, je maximálně vhodné zapojit do výběru i dítě samotné a dovolit, aby si mohlo vybrat z několika vhodných typů, např. barvu, protože bude-li dítě aktivně zapojeno do výběru svých brýlí, pak také bude mnohem raději brýle nosit.

Pokud mají dětské brýle správně korigovat zrak a řešit oční vady, musí především dobře „sedět“. Je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii dětské hlavy – brýle musí mít správnou velikost, měly by mít dostatečnou výšku očnice a velké zorného pole. Očnice by neměla být příliš úzká, aby dítě nekoukalo přes horní část mimo brýlové čočky, ale ani příliš velká, aby se nedotýkala tváří. Obruba by měla dítěti velikostně odpovídat přímo v době nákupu, rodiče by neměli vybírat brýle, do kterých by dítě „dorostlo“ až za několik měsíců.

Obruba a brýlové čočky

Z hlediska pohodlnosti při nošení obruby je správným řešením lehká a stabilní obruba vyrobená z nealergického materiálu. Obrubu je možné zvolit jak kovovou, tak i plastovou.

Brýlové čočky by měly být z plastu, polykarbonátu nebo materiálu Trivex – jsou téměř nerozbitné, a tím pádem jsou mnohem bezpečnější. Jsou také podstatně lehčí než minerální brýlové čočky (skleněné) – brýle pak dítě na nosíku netlačí. Brýlové čočky je vhodné opatřit antireflexní úpravou (AR), která snižuje odrazivost na plochách čočky, zvyšuje propustnost a poskytuje lepší ochranu proti UV záření. Brýle s AR vypadají esteticky (brýlové čočky se nelesknou, dítěti lze vidět do očí) a lépe se přes ně dívá (rušivé odlesky jsou minimalizovány). Rodiče by měli také počítat se skutečností, že dítě samo od sebe pravděpodobně na brýle nebude příliš opatrné, že si bude sahat na brýlové čočky, že bude nutné brýlové čočky čistit i několikrát denně a že při hře brýlové čočky dříve či později poškrábe.         

Správná velikost a správně nasazené brýle   Špatně nasazené brýle   Ortoptika Sovička - malé brýle   Ortoptika Sovička - Špatná velikost brýlí

Péče o brýle

Rodiče by měli dítě opakovaně poučovat, jak s brýlemi zacházet. Brýle se nasazují a sundávají vždy oběma rukama. Při nasazování či sundávání brýlí jednou rukou dochází k deformaci stranice a brýlového středu. Brýle se odkládají tak, aby se nepoškrábal povrch brýlových čoček. Pokud nejsou brýle nasazeny na nose, mělo by je dítě uložit do pouzdra.

Správné brýle pro Vaše dítě Vám rádi pomůžeme vybrat v naší oční optice (www.optika-nemec.cz).

Zdravotní pojišťovna přispívá na dětské brýle, aktuální výši příspěvku Vám sdělíme podle platného číselníku. Výše příspěvku je variabilní v závislosti na refrakční vadě a hodnotě dioptrií.

Máte dotazy? Zeptejte se nás

Ochrana osobních údajů GDPR